Poniedziałek, 22 Lipiec 2024

Belka: 10-sekundowe płatności ułatwią życie europejskim przedsiębiorcom (wideo)

27.03.2024, 13:25 Aktualizuj: 27.03.2024, 16:02

W kończącej się kadencji europarlamentu odnotowaliśmy kilka istotnych sukcesów, jak chociażby wprowadzenie płatności natychmiastowych czy wypracowanie koncepcji strategicznej autonomii UE w handlu międzynarodowym – mówi europoseł S&D Marek Belka w podsumowaniu ostatnich pięciu lat pracy w PE.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

„Kiedy zaczynaliśmy tę kadencję, wszyscy sądzili, że podstawowymi problemami, którymi będziemy się zajmować, będą sprawy Zielonego Ładu. No ale nadciągnęły czarne łabędzie - pandemia COVID i wojna w Ukrainie – i to zmieniło obszary działania Parlamentu Europejskiego” – powiedział Marek Belka.

W tym kontekście eurodeputowany S&D przypomniał, że jako członek komisji ekonomicznej PE zajmował się m.in. wynikającymi z pandemii komplikacjami w handlu międzynarodowym. Podkreślił przy tym, że Europa znajduje się w niekorzystnej sytuacji, bo jest mocno uzależniona od handlu międzynarodowego i wszelkie jego zakłócenia są dla niej bardzo dotkliwe.

„My jesteśmy w kleszczach między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Na szczęście jakiś czas temu dojrzała w Unii Europejskiej koncepcja tak zwanej strategicznej autonomii. Co to oznacza? To oznacza, że będziemy w sposób bardziej asertywny określać, jakie są interesy Unii Europejskiej, kto jest naszym sojusznikiem, a kto jest rywalem, i jesteśmy bardziej zdeterminowani, żeby wykształcać instrumenty obrony naszych interesów, a w handlu zagranicznym to jest bardzo istotne” – powiedział Belka.

Były premier zaznaczył, że w ramach prac komitetu ekonomicznego PE jego specjalnością stały się kwestie związane z płatnościami oraz system opłat, a jednym z najważniejszych projektów w tej dziedzinie było unijne rozporządzenie o płatnościach natychmiastowych w euro. Zgodnie z przyjętą przez PE regulacją przelew natychmiastowy musi dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu 10 sekund niezależnie od dnia i godziny.

„To jest rzecz, która ma istotne znaczenie szczególnie dla tych, którzy prowadzą niewielkie interesy międzynarodowe. Ot chociażby ci wszyscy przedsiębiorcy, którzy zajmuje się transportem drogowym. (…) Co najważniejsze wywalczyliśmy, żeby ten system obejmował także kraje spoza strefy euro, a więc takie jak Polska” – podkreślił Belka. „Tak że można powiedzieć, iż ta pięcioletnia kadencja była burzliwa. Nie tak przebiegła, jak żeśmy myśleli na samym początku, ale chyba parę istotnych sukcesów, żeśmy odnotowali” - dodał.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz i Ryszarda Czarneckiego.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. Przed zakończeniem bieżącej kadencji planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.