Piątek, 4 Kwiecień 2025

Apel o wyłączenie wina z unijnej listy taryf odwetowych wobec USA

03.04.2025, 15:21 Aktualizuj: 03.04.2025, 15:22
fot. © European Union 2010 – EP
fot. © European Union 2010 – EP

Wino nie powinno być narzędziem w sporach handlowych dotyczących stali i aluminium. Włączenie go na listę unijnych taryf odwetowych przyniosłoby straty po obu stronach Atlantyku – podkreślili we wspólnym stanowisku członkowie intergrupy winiarskiej (WINE) funkcjonującej w ramach Europejskiego Komitetu Regionów (KR).

Intergrupa WINE zaproponowała w czwartek usunięcie wina, wina musującego i napojów spirytusowych z listy planowanych unijnych taryf odwetowych wobec USA.

„Zapowiedź USA o nałożeniu karnych taryf celnych sięgających 200 proc. na europejskie wina stanowi poważne zagrożenie dla europejskiego przemysłu winiarskiego. Stany Zjednoczone są kluczowym rynkiem eksportowym dla europejskich producentów wina. Wprowadzenie takich taryf nieuchronnie doprowadziłoby do znacznych strat w sprzedaży i znacznych wzrostów cen, co skutkowałoby niekorzystnymi warunkami konkurencji dla europejskich producentów wina” – zaznaczyli autorzy dokumentu.

Sygnatariusze listu zaapelowali o przeprowadzenie pilnych negocjacji z USA w tej sprawie.

„Jest niedopuszczalne, aby UE umieściła wina amerykańskie na liście możliwych ceł odwetowych w trwającym sporze handlowym UE-USA dotyczącym stali i aluminium. Wykorzystywanie wina jako karty przetargowej w tym sporze jest niewłaściwe” – czytamy w dokumencie.

Jego autorzy podkreślili, że w wielu regionach Europy produkcja wina – poza swoim wymiarem ekonomicznym – stanowi ważny i wymagający szczególnej ochrony element dziedzictwa kulturowego i turystycznego oraz tożsamości regionalnej i narodowej. Zwrócili również uwagę, że europejscy producenci wina w ciągu ostatnich 10 lat zainwestowali znaczne środki w promocję swoich produktów na rynkach poza UE, w tym szczególnie na rynku amerykańskim. Zwrócili też uwagę, że europejski sektor winiarski stoi w obliczu poważnych wyzwań - zmiany klimatu, zmieniających się wzorców konsumpcji, obciążeń regulacyjnych i napięć geopolitycznych.

„Dodatkowe bariery handlowe mogłyby jeszcze bardziej zagrozić konkurencyjności producentów wina i spowodować trwałe szkody dla witalności gospodarczej europejskich regionów winiarskich” – czytamy w stanowisku

Jego sygnatariusze zaznaczyli także, że winnice odgrywają istotną rolę w zachowaniu krajobrazu, chroniąc gleby przed erozją i zapewniając zrównoważone zarządzanie terytorialne. „Potencjalna utrata rynków i wynikające z niej porzucanie gruntów może mieć negatywny wpływ na krajobraz i gospodarkę UE” – czytamy w stanowisku.

W środę prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła wzajemne na towary importowane z zagranicy, w przypadku towarów z UE wyniosą one 20 proc. USA wcześniej wprowadziły już cła na stal i aluminium z UE, minionej nocy weszły też w życie cła na europejskie samochody.

Unijne cła w odpowiedzi na objęcie taryfami stali i aluminium z UE wejdą w życie 15 kwietnia, po głosowaniu krajów członkowskich 9 kwietnia. Jednocześnie KE rozpoczyna konsultacje z krajami członkowskimi dotyczące odpowiedzi na cła na samochody oraz cła wzajemne. Wśród branych pod uwagę opcji jest uderzenie w amerykański sektor alkoholowy. Nakładając bowiem cła na wina i napoje alkoholowe z UE, Stany Zjednoczone złamały dwustronne porozumienie z 1997 r., w ramach którego alkohole w wymianie handlowej pomiędzy USA a UE podlegały do tej pory zerowej stawce.

Z Brukseli Marcin Mastalerz (PAP)

mam/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.