Wtorek, 28 Września 2021

Andrzej Halicki: Program „Prawa i Wartości” jest niezwykle istotny

27.08.2021, 07:13 Aktualizuj: 27.08.2021, 07:26

Program Prawa i Wartości to niezwykle istotny projekt, który nabrał w tej perspektywie finansowej zupełnie innego wymiaru – podkreśla europoseł Andrzej Halicki (EPP/PO).

Na program „Prawa i wartości” w latach 2021-2027 przewidziano w budżecie Unii Europejskiej 1,5 mld euro. To środki, które mają wspierać propagowanie wartości unijnych, praw i równości (w tym równości płci), zaangażowania obywateli w życie demokratyczne UE czy zwalczanie przemocy, zwłaszcza wobec dzieci i kobiet. 

„Jestem dumny i naprawdę zadowolony z tego, że program „Prawa i Wartości” nabrał zupełnie innego wymiaru w tej perspektywie lat 2021-2027” – powiedział w rozmowie z EuroPAP News eurodeputowany Andrzej Halicki. „Wartość tego projektu potroiliśmy w stosunku do proponowanej przez Komisję Europejską kwoty wyjściowej” - przypomniał. 

Według niego to „niezwykle istotny projekt”. „Pieniądze trafiają bezpośrednio do organizacji pozarządowej, więc nie trafiają poprzez agendy rządowe czy też rząd w ogóle” – podkreślił. A dzięki sieci organizacji w krajach członkowskich środki będą mogły wspomagać działania prodemokratyczne czy proeuropejskie w krajach na przykład Partnerstwa Wschodniego.

„Bardzo ważnym elementem i nowym filarem jest kwestia wartości europejskich, czyli tych wartości, które budują naszą wspólnotę, i połowa środków przeznaczona będzie właśnie na ten cel” – zaznaczył polityk. 

Jak dodał, pierwsze środki z programu już są uruchamiane. „Na razie (będzie to) kwota niewielka, z półtora miliarda euro, bo pięćdziesiąt milionów na pierwszy krok, no ale to jest dopiero początek siedmioletniego programu” – skomentował. „Półtora miliarda euro, które trafi bezpośrednio do organizacji pozarządowych - właściwie pierwszy raz w historii mamy tak dużą skalę i tak duży wymiar tego projektu dedykowanego właśnie obywatelom” - podkreślił. 

aba/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.