Rządy prawa, walka z korupcją i przeciwdziałanie zorganizowanej przestępczości – to główne warunki akcesji Albanii do Unii Europejskiej. Zdaniem Silvio Gonzato, szefa delegatury UE w Tiranie, „plan B nie istnieje, Albania nie ma alternatywy dla przystąpienia do Wspólnoty”.
Według nieoficjalnych informacji ze źródeł UE kolejna konferencja międzyrządowa UE-Albania odbędzie się w Luksemburgu 15 października w ramach pierwszej grupy rozdziałów dotyczącej praw podstawowych.
Zdaniem ambasadora Gonzato badania opinii społecznej w Albanii wskazują, że 90 proc. populacji oczekuje wstąpienia do UE, taką sama wolę deklaruje rząd premiera Ediego Ramy z Albańskiej Partii Socjalistycznej, który jest premierem nieprzerwanie od 2013 r.
„Teraz już, po dokonaniu screeningu można na poważnie wziąć się do pracy i taką wolę deklaruje rząd Albanii. Przed nami negocjacje w sprawie rządów prawa, walki z korupcją i zorganizowaną przestępczością, ale także dyskusja o standardach w zakresie ochrony środowiska, ochrony praw mniejszości narodowych, infrastruktury, edukacji i zdrowia” – powiedział Gonzato w rozmowie z dziennikarzami europejskich mediów w przedstawicielstwie UE w Tiranie.
Jego zdaniem „postęp, który dokonał się od momentu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią, jest ogromny”. Decyzja w tej sprawie zapadła w marcu 2020 roku, a w lipcu tego roku odbyła się pierwsza konferencja międzyrządowa. Na październik 2024 r. zaplanowano kolejne spotkanie na najwyższym szczeblu. „Rządowi Albanii bardzo zależy, żeby negocjacje prowadzić jak najszybciej, czasem nawet musimy trochę temperować tutejszych polityków, bo jest jeszcze wiele rzeczy wymagających reform” – uważa Gonzato.
Szef delegatury UE dodał, że „proces integracji europejskiej opiera się na zasługach. Albania osiągnęła punkt, w którym państwa członkowskie są zadowolone z postępu kraju”.
Ambasador Niemiec w Tiranie Karl Begner uważa z kolei, że gotowość Tirany do rozmów i dokonywania zmian w prawie może być pozytywnym przykładem dla całego regionu. „Mam nadzieję, że otwarcie przez Albanię negocjacji w sprawie członkostwa w UE będzie sygnałem nadziei dla innych krajów regionu. UE i jej członkowie poważnie podchodzą do procesu negocjacji. To bardzo pozytywny sygnał, choć nie wszyscy kandydaci w tym samym czasie z niego korzystają” – powiedział Begner europejskim dziennikarzom.
Jednym z tematów konferencji międzyrządowej będą też sprawy bezpieczeństwa w regionie i na kontynencie. PAP zapytała ambasadora Gonzato o stanowisko Albanii w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. „Jesteśmy zgodni w tej kwestii. Rząd Albanii od początku popiera stanowisko UE w sprawie pomocy dla walczącej Ukrainy i rozumie kontekst geopolityczny tego konfliktu” – odpowiedział szef unijnej delegatury w Albanii.
Zuzanna Dąbrowska z Tirany (PAP)
zuz/ kar/ amac/