Środa, 1 Luty 2023

UE/ Think-tank Eurointelligence: większość zachodnich firm nie wycofała się z Rosji

20.01.2023, 10:50 Aktualizuj: 21.01.2023, 12:04

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, większość zachodnich firm nie wycofała się z Rosji od początku agresji na Ukrainę - pisze w piątkowej analizie brukselki think-tank Eurointelligence powołując się na dwa badania przeprowadzone przez szwajcarski Uniwersytet w St. Gallen i amerykański Yale. Firmy z G7 i UE, które wciąż mają filie w Rosji w 19,5 proc. pochodzą z Niemiec, a w 12,4 proc. z USA.

"Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w St. Gallen wykazało, że spośród 1400 firm z UE i krajów G7, które przed wojną miały filie w Rosji, tylko 120 pozbyło się co najmniej jednego oddziału do listopada 2022 r." - relacjonuje Eurointelligence.

"Media informowały wcześniej o całkowitym wycofaniu się z Rosji takich firm jak Ford, Renault, McDonald's, Ikea i Shell. Ale nie są one reprezentatywne. Nadal działa tam m.in. Unilever i Subway. Dane uniwersytetu Yale sugerują, że ci, którzy wycofali się, są raczej wyjątkiem niż regułą" - dodaje.

Spośród amerykańskich firm z oddziałami w Rosji do listopada 2022 r. całkowicie wycofało się mniej niż 18 proc.; spośród japońskich - 15 proc.; europejskich - 8 proc.

Firmy z G7 i UE, które wciąż mają filie w Rosji w 19,5 proc. pochodzą z Niemiec, a w 12,4 proc. z USA.

"Narracja o masowym exodusie zachodnich firm z Rosji najwyraźniej nie ma nic wspólnego z prawdziwymi danymi" - podsumowuje Eurointelligence.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ kgod/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.