Niedziela, 28 Luty 2021

Bruksela/ Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i KE o umowie z Chinami i handlu z USA

22.01.2021, 12:25 Aktualizuj: 22.01.2021, 12:54

W Brukseli odbyło się w piątek spotkanie ambasadorów przy UE krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmawiano o stosunkach Unii Europejskiej z USA i umowie inwestycyjnej z Chinami.

"Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś poprowadził spotkanie Ambasadorów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier - oraz Słowenii z udziałem szefowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Sabine Weyand. Dyskusja dotyczyła m.in. kompleksowej umowy inwestycyjnej UE-Chiny (CAI) i stosunków handlowych UE z USA" - podało SP RP przy UE.

Porozumienie inwestycyjne UE-Chiny zostało podpisane pod koniec ub.r. przez Komisję Europejską. Rozmowy z Pekinem trwały 7 lat. Przyspieszenie prac nad finalizacją porozumienia pod koniec roku, w przededniu objęcia przez Joe Bidena urzędu prezydenta USA, wzbudziło kontrowersje i krytykę części krajów członkowskich. Obecnie trwają prace nad przekształceniem porozumienia politycznego w dokument prawny.

W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w PE, że po czterech długich latach Europa ma przyjaciela w Białym Domu. Wyraziła zadowolenie z tego, że nowy rząd amerykański zamierza powrócić do paryskiego porozumienia klimatycznego. „To będzie mocny akcent na początku naszej współpracy” - wskazała szefowa KE. Bruksela liczy też na wznowienie rozmów handlowych z USA w najbliższych tygodniach.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.